Επιβεβαιώθηκαν οι εκτιμήσεις μας για τα πολλά ενδιαφέροντα παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής για την Α’ Εσκανά των αντρών. Σίγουρα όμως κάποια αποτελέσματα, μας αιφνιδίασαν ευχάριστα, καθώς στον αθλητισμό η θεωρία δεν συνοδεύεται απαραίτητα με την πράξη.
Επι του πρακτέου λοιπόν, σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο ΑΟΝΑ στην έδρα της Ευρυάλης. Λαμβάνοντας υπόψη την πρεμιέρα της ομάδας, το χθεσινό αποτέλεσμα προκάλεσε θόρυβο.
Η Δραπετσώνα έκανε επίδειξη δύναμης στον Αγ. Δημήτριο, εναντίον του τοπικού Αστέρα, δείχνοντας γιατί θεωρείται ένα από τα φαβορί του φετινού πρωταθλήματος.
Μεγάλη εμφάνιση και για την Ηλεκτρούπολη/Ελληνικό που υπέταξε ένα ακόμη φαβορί. Ο λόγγος για τον Ερμή Περάματος που δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Αργυρούπολη. Αν και βρισκόταν μπροστά και στα τρία δεκάλεπτα της αναμέτρησης, στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι.
Στο μοτίβο των ντέρμπι, «παρών» φώναξαν οι Τράχωνες που κέρδισαν τα Ταταύλα σε μια ακόμη σπουδαία αναμέτρηση.
Στον Πειραιά, αναμετρήθηκαν δυο δυνατές ομάδες. Ο Φοίνικας διπλασίασε τις νίκες του κερδίζοντας την σκληροτράχηλη ομάδα της Δάφνης Αγ. Δημητρίου.
Στην Αργυρούπολη ο τοπικός Ερμής δείχνει ότι δεν θα έχει εύκολη αγωνιστική χρονιά, καθώς ηττήθηκε με το βαρύ σκορ 45-77 από τον σαφώς πιο ποιοτικό και γεμάτο Ίκαρο Νέας Σμύρνης.
Στην Ελευσίνα τέλος, η Ακαδημία είχε, όπως αναμενόταν ήσυχο βράδυ με τον αδύναμο Πόλις Καλλιθέας, ενώ η ΑΕ Καλλιθέας κέρδισε την ομάδα της Ένωσης Νέας Περάμου.
1947: Γεννιέται ο Calvin Mack, ένα από τα χαρισματικά guard της εποχής του ΑΒΑ, ο οποίος έχει γίνει 5 φορές All Star στην λίγκα.
1952: Γεννιέται ένα ακόμη από τα "κακά παιδιά" του ΝΒΑ, ο Marvin Barnes, του οποίου το ταλέντο ήταν σίγουρα πολύ μεγάλο, αλλά η κακή εξωγηπεδική του ζωή του χάρισε το προσωνύμιο "Bad News", δηλαδή "άσχημα νέα". Πιστεύουμε αυτό από μόνο του αρκει...